Program

The program that follows will be available on a booklet which will be distributed at the beginning of the meeting and it is available in .pdf format here, updated at September 18, 2009.


Friday, September 25

9:00-9:30

Opening Ceremony



Plenary Lectures


Chairman: Dany Leviatan

9:30-10:15

Lars-Erik Persson, Luleå, Sweden

Some new developments concerning characterizations of weighted multidimensional Hardy type integral inequalities

10:20-11:05

Ben de Pagter, Delft, The Netherlands

Derivations on algebras of operator valued functions

11:10-11:40

Break

11:40-12:25

Ioan Raşa, Cluj-Napoca, Romania

C0-Semigroups and iterates of positive linear operators: asymptotic behaviour



Scientific Communications


Section A

Chairman: József Szabados

Section B

Chairman: Jürgen Appell

15:00-15:15

Miguel Antonio Jimenez Pozo, Puebla, Mexico

Hölder weighted integrable periodic functions and Approximation

Dragan Djordjevic

Nis, Serbia

Recent results on

generalized inverses

15:20-15:35

Marie-Madeleine Derriennic, Rennes, France

Identities and inequalities for quasi-interpolants of Bernstein-type


Łukasz Piasecki

Lublin, Poland

Full characterization of the best Lipschitz constants of all iterations of mean lipschitzian mappings

15:40-15:55

Mircea Ivan,

Cluj-Napoca, Romania

Some remarks on generalized interpolation


Giulio Trombetta,

Cosenza, Italy

On a measure of noncompactness in topological linear spaces

16:00-16:15

Ulrich Abel,

Friedberg, Germany

Asymptotic properties of some positive operators of Altomare

Henrik Laurberg Pedersen,

Copenhagen, Denmark

Pre Stieltjes functions


16:20-16:35

Ioan Gavrea,

Cluj-Napoca, Romania

Converse inequalities for Meyer-König and Zeller operators of finite type

Fatma Diaba,

Annaba, Algeria

On rank one perturbation of continuous spectrum which generates prescribed finite point spectrum

16:40-16:55

Octavian Agratini,

Cluj – Napoca, Romania

q- Approximation Processes on Unbounded Intervals

Alessandro Trombetta, Cosenza, Italy

Boundary conditions for k-ψ-contractive wedge maps


16:55-17:15

Break



Section A

Chairman: Michele Campiti

Section B

Chairman: Lech Maligranda

17:15-17:30

Daniel Cárdenas-Morales,

Jaén, Spain

On general asymptotic formulae: a converse result.

Ali Akhmedov,

Baku, Azerbaijan

Spectral properties of matrix operators in Banach space


17:35-17:50

Radu Păltaneă,

Brasov, Romania

Quantitative Results in Weighted Approximation

Wolfgang Erb,

Munich, Germany

Uncertainty principles on compact Riemannian manifolds

17:55-18:10

Cihan Orhan,

Ankara, Turkey

Some Variations of the Bohman-Korovkin Theorem


Alexey Uglanov,

Saint-Petersburg, Russia

Vector Integrals and Absolutely Summing Operators in Locally Convex Spaces

18:15-18:30

Mirella Cappelletti

Montano, Bari, Italy

On a generalization of Kantorovich operators on simplices and hypercubes

Sidi Mohammed Bahri, Mostaganem, Algeria

On a Certain Class of Carleman Integral Operators


18:35-18:50

Elena Berdysheva,

Stuttgart , Germany

Multivariate Bernstein-Durrmeyer Operators with Arbitrary Weight Functions

Elgiz Bayram,

Ankara, Turkey

Dissipative Sturm-Liouville operators

18:55-19:10

Vita Leonessa,

Potenza, Italy

Kantorovich-type operators associated with positive projection and their limit semigroup


19:10-19:25

Sergey Tikhonov,

Barcelona, Spain

Sharp inequalities for moduli of smoothness



Saturday, September 26

Plenary Lectures


Chairman: Peter Junghanns

9:00-9:45

Bernd Silbermann, Chemnitz, Germany

Banach algebras of structured matrix sequences and topics in asymptotic spectral theory.


9:50-10:35

Giovanni Monegato, Torino, Italy

Integral equation formulations of some 2D contact problems

10:40-11:00

Break



Scientific Communications


Section A

Chairman: Mihai Voicu

Section B

Chairman: Daniel Potts

11:00-11:15

Sankatha Singh,

St. John's, Canada

Ky Fan's best approximation theorem and applications


Faouzia Rebbani,

Annaba, Algeria

Regularization methods for an abstract inverse elliptic problem with Dirichlet conditions

11:15-11:30

Bhavana Deshpande, Ratlam, India

Role of noncompatible and discontinuous mappings to prove coincidence and common fixed point theorems in various spaces

Valeriy Galkin,

Obninsk, Russia

The metric theory of functional solutions of conservation laws systems


11:30-11:45

Maryam Beyg Mohammadi,

Kermanshah, Iran

Some New Fixed Point Theorems in Modular Spaces

Tadeusz Jankowski, Gdansk, Poland

Nonlinear differential equations with boundary conditions


11:45-12:00

Fowzi Sejeeni,

Makkah, Saudi Arabia

On the Strict Best Approximation

Yamina Laskri,

Annaba, Algeria

On an Impulsive Fractional Problem


12:00-12:10

Break


Section A

Chairman: Antonio Attalienti

Section B

Chairman: Mircea Ivan

12:10-12:25

Ghorban Ali Bagheri-Bardi,

Boushehr, Iran

Generalized Fourier-Stieltjes algebras on a locally compact group

Nenad Cakic,

Belgrade, Serbia

On the generalized Jacobi-Stirling numbers


12:25-12:40

Taher Yazdanpanah, Boushehr, Iran

n-Approximately Weak Amenability of Banach Algebras

Sara Remogna,

Torino, Italy

Quasi-interpolant operators based on trivariate C2 quartic box splines

12:40-12:55


Teresa E. Perez,

Granada, Spain

Difference Equation for a Stieltjes function associated

with Discrete Classical Orthogonal Polynomials

12:55-13:10






Section A

Chairman: Giuseppe Mastroianni

Section B

Chairman: Ben de Pagter

15:00-15:15

Peter Junghanns,

Chemnitz, Germany

On Mapping Properties of Integral Operators with Logarithmic Kernels

Jacobus Grobler, Potchefstroom, South Africa

Stochastic processes in Riesz spaces


15:20-15:35

Markus Seidel,

Chemnitz , Germany

On the stability of collocation methods for Cauchy singular integral equations in weighted Lp spaces

Richard Becker,

Paris, France

The role of Conical Measures in Functional Analysis


15:40-15:55

Helena Mascarenhas, Lisboa, Portugal

Spectral Approximation and index for bidimensional convolution type operators

Mirosława Zima,

Rzeszów, Poland

On commutator of positive linear operators


16:00-16:15

Concetta Laurita,

Potenza, Italy

A Nyström method for Cauchy singular integral equations with negative index

Anna Betiuk-Pilarska, Lublin, Poland

Banach lattices which are order uniformly noncreasy


16:20-16:35

Carmelina Frammartino, Potenza, Italy

A Nyström method for

2s-th order BVP

Mihai Voicu,

Bucharest, Romania

Remarks on Pseudoresolvents

16:40-16:55

Maria Grazia Russo

Potenza, Italy

Nyström methods for weakly singular Fredholm integral equations with singular right-hand sides

Rachida Amiar,

Annaba, Algeria

Approximation by positive operators of the C0-semigroups associated with one-dimensional diffusion equations

16:55-17:15

Break


Section A

Chairman: Péter Vértesi

Section B

Chairman: Ioan Raşa

17:15-17:30

Christian Berg,

Copenhagen, Denmark

Eigenvalues of large Hankel matrices


Sabrina Diomede,

Bari, Italy

On Feller semigroups associated with modified Bernstein-Schnabl operators

17:35-17:50

Kathy Driver,

Cape Town, South Africa

The interlacing of zeros and orthogonality


Kirsti Mattila,

Stockholm, Sweden

Ergodicity for operators generating a bounded resolvent family on Banach spaces

17:55-18:10

Donatella Occorsio,

Potenza, Italy

Approximation of the Hilbert transform on the real positive semi-axis

Sabina Milella,

Bari, Italy

C0-semigroups and modified Szász-Mirakjan operators


18:15-18:30

Pietro Pastore,

Potenza, Italy

Numerical treatment of integrals with highly oscillatory density function

Cristian Tacelli,

Lecce, Italy

On the order of convergence of the Voronovskaja-type formulas and applications


18:35-18:50

Maria Carmela De Bonis, Potenza, Italy

Quadrature rules for high-oscillatory and periodic functions and some applications to integral equations.

Graziana Musceo,

Bari, Italy

Degenerate Second Order Differential Operators on Weighted Continuous Function Spaces


18:55-19:10

Ferenc Toókos,

Munich, Germany

Mixed recurrence relations and interlacing theorems for orthogonal and q-orthogonal polynomials

Helmi Temimi,

Kuwai, Kuwait

Performance of A New Numerical Solver for Differential equations based on Discontinuous Galerkin Finite Element Method

19:10-19:25

Letizia Scuderi,

Torino, Italy

Lubich convolutions quadratures and their application to space-time BIEs



Sunday, September 27


Special Session dedicated to Professor Giuseppe Mastroianni on the occasion of his 70th birthday



9:00-9:30

Opening Ceremony



Plenary Lectures


Chairman: Gradimir Milovanović

9:30-10:20

József Szabados, Budapest, Hungary

Eighteen years of cooperation with Giuseppe Mastroianni – A survey

10:25-11:15

Vilmos Totik, Szeged, Hungary and Tampa,Florida

The polynomial inverse image method or how to prove results for general compact sets ?


11:20-11:50

Break

11:50-12:40

Péter Vértesi, Budapest, Hungary

My Italian Connections



19:00

Social Dinner


Monday, September 28



Plenary Lectures


Chairman: Jean-Pierre Antoine

9:00-9:50

Francisco Marcellan, Madrid, Spain

Orthogonal polynomials on the unit circle: Spectral transformations and integrable systems


9:55-10:45

Jürgen Appell, Würzburg, Germany

Some approaches to the p-Laplace operator

10:45-11:15

Break

11:15-12:05

Lech Maligranda, Luleå, Sweden

Structure of Cesàro function spaces



Scientific Communications


Section A

Chairman: Vilmos Totik

Section B

Chairman: Camillo Trapani

15:00-15:15

Dany Leviatan,

Tel Aviv, Israel

Approximation of Sobolev and other classes by ridge functions

Jan Fourie, Potchefstroom, South Africa

Classes of operator valued functions, with relation to integral multipliers

15:20-15:35

Aldric Brown,

London, United Kingdom

An extension of Haar's Theorem


Natasha Samko,

Faro, Portugal

Weighted Hardy inequalities in Morrey spaces

15:40-15:55

Herbert Stahl,

Berlin, Germany

AAK Approximants to Functions with Branch Points

Jean-Marie Aubry,

Paris, France

Multifractality, local

p-convexity and diametral dimensions

16:00-16:15

András Kroó,

Budapest, Hungary

On approximation of convex bodies by convex algebraic level surfaces

Stanislaw Prus,

Lublin, Poland

Constructing separated sequences in Banach spaces


16:20-16:35

Tamas Erdelyi,

College Station, Texas, USA

Zeros of polynomials with restricted coefficients

Angela Albanese,

Lecce, Italy

Schauder bases in Fréchet spaces and vector measures

16:40-16:55

Luisa Fermo,

Potenza, Italy

The Shepard operator on the real semiaxis


Olav Nygaard, Kristiansand, Norway

Observations on Ideals in Banach spaces

16:55-17:15

Break


Section A

Chairman: András Kroó

Section B

Chairman: Jacobus Grobler

17:15-17:30

Viktor Kolyada,

Karlstad, Sweden

Fubini type theorems for Lp-moduli of continuity

Antonio Fernández,

Sevilla, Spain

Interpolation of spaces of integrable functions with respect to vector measures

17:35-17:50

Frank Filbir,

Munich, Germany

Localized kernels and approximation processes

on Riemannian manifolds

Francisco Naranjo

Sevilla, Spain

Bartle-Dunford-Schwartz integrability versus Bochner, Pettis, Dunford integrability

17:55-18:10

Igor Shevchuk,

Kyiv, Ukraine

Pointwise estimates in coconvex approximation


Paola Cavaliere,

Salerno, Italy

Approximation of finitely additive functions valued into topological groups

18:15-18:30

Incoronata Notarangelo, Potenza, Italy

Polynomial approximation with Pollaczek-type weights


Andrzej Kryczka,

Lublin, Poland

Alternate signs Banach-Saks property and real interpolation of operators

18:35-18:50

Anna Napoli

Cosenza, Italy

New kernels of Sard type and applications


A. Sri Ranga,

Sao Jose do Rio Preto, SP, Brazil

Continued Fractions and Birth and Death Processes

18:55-19:10

Jamal I. Mamedkhanov, Baku, Azerbaijan

Problems on the curves in a complex plane related with classic approximation theorems


Ali Farajzadeh, Kermanshah, Iran

On the approximate convexity and submonotonicity in locally convex spaces

19:10-19:25




Tuesday, September 29



Plenary Lectures


Chairman: Christian Berg

9:00-9:50

Gradimir Milovanovic, Novi Beograd, Serbia

Some classes of generalized quadratures: construction and analysis

9:55-10:45

Daniel Potts, Chemnitz, Germany

Efficient reconstruction of functions on the sphere from scattered data

10:45-11:15

Break

11:15-12:05

Mikio Kato, Kitakyushu, Japan

Some recent results on Banach space geometry



Scientific Communications


Section A

Chairman: Mikio Kato

Section B

Chairman: Natasha Samko

15:00-15:15

Jean-Pierre Antoine, Louvain-la-Neuve, Belgium

Partial inner product spaces and operators on them

Katsuo Matsuoka,

Tokyo, Japan

On some Herz-type spaces and the boundedness for classical operators

15:20-15:35

Camillo Trapani,

Palermo, Italy

The completion of a C*-algebra under a weaker locally convex topology


Ushangi Goginava,

Tbilisi, Georgia

Maximal operators of logarithmic means of two-dimensional Walsh-Fourier series

15:40-15:55

Lourdes Palacios,

Mexico City, Mexico

On some generalized properties in Q-topological algebras


Marija Stanic,

Kragujevac, Serbia

Trigonometric Polynomials of Semi-Integer Degree Orthogonal with Respect to a Moment Functional

16:00-16:15

Francesco Tschinke, Palermo, Italy

Spectral properties of partial *-algebras


Vladimir Vasilyev,

Bryansk, Russia

Spectral resolution for Calderon-Zygmund operators

16:20-16:35

Salvatore Triolo,

Palermo, Italia

Extensions of positive linear functionals on a *-algebra

István Blahota,

Nyiregyhaza, Hungary

On boundedness of maximal operators with respect to Vilenkin systems

16:40-16:55

Giorgia Bellomonte, Palermo, Italy

Absolutely Convergent Extensions of Nonclosable Positive Linear Functionals

Rodolfo Toledo, Nyíregyháza, Hungary

Representative product systems


16:55-17:15

Break



Section A

Chairman: Tamas Erdelyi

Section B

Chairman: Cihan Orhan

17:15-17:30

Mohamed Jalel Atia,

Gabes, Tunisia

Analytic construction of an example of orthogonal polynomials of class one


György Gát,

Nyiregyhaza, Hungary

Approximation properties of one and two dimensional Fejér and Marczinkiewicz means of Fourier series with respect to Walsh and Vilenkin systems

17:35-17:50

Jacob Christiansen,

Copenhagen, Denmark ,

Szegő Asymptotics


Károly Nagy,

Nyiregyhaza, Hungary

Approximation by Nörlund means of Walsh-Kaczmarz-Fourier series

17:55-18:10

Karla Rost,

Chemnitz , Germany

Split Bezoutians and inverses of symmetric Toeplitz or centrosymmetric Toeplitz-plus-Hankel matrices


Mahmoud Afshari,

Boushehr, Iran

One Topics On Fast wavelet Algorithm For One -Dimensional Haar Wavelets

18:15-18:30

Tengiz Kopaliani,

Tbilisi, Georgia

Gagliardo-Nirenberg inequality in some Banach function spaces

Teimuraz Akhobadze,

Tbilisi, Georgia

Uniform convergence and summability of Fourier series


18:35-18:50

Mehrdad Simkani,

Flint, USA

A General Theorem for Rational Approximation on the Extended Complex Plane


Givi Nadibaidze,

Tbilisi, Georgia

On the coefficients Fourier and absolute summability almost everywhere of series with respect to block orthonormal system

18:55-19:10

Oxana Motorna,

Kyiv,Ukraine

Generalized Lebesgue constants for Fourier-Jacobi partial sums

Mourad Jelassi,

Kingdom of Saudi Arabia

Convolution product associated with the spherical mean operator on distribution spaces with exponential growth


19:10-19:25